Need a good bag for any fair or conference? The Zeus large non-woven tote bag is a perfect option. Its slim design makes it an elegant model and suitable for carrying lightweight items like a notebook and a pen. The handles are 29 cm long and therefore easy to carry over the shoulder. Resistance up to 5 kg weight.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Length | 38 cm |
| Height | 40 cm |
| Weight | 34 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 280 |
| Print height (mm) | 250 |
| Print maximum colours | 3 |
Transport packing
| Export carton | 180 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 39 cm x 59 cm x 24 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Dropdown length | 29 |
| Resistance up to | 8 Kg |
| Laptop compartment | No |
| Bag capacity | 15 |
| Affordable price | Yes |














































