The Vancouver backpack is a simple backpack with many options for printing a logo or other corporate message. The bag is made of 600D polyester, a strong material suitable for high quality backpacks. The bag has a zippered main compartment for the large items, while the zippered front pocket is useful for the smaller items. Thanks to the adjustable padded shoulder straps, this backpack fits every adult or child. Next to this, the Vancouver backpack is easy to carry via the top carry handle.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 600D of Polyester |
| Length | 35 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 45 cm |
| Weight | 360 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | |
| Print width (mm) | 160 |
| Print height (mm) | 120 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 30 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 39 cm x 50 cm x 48 cm |
Product specific attributes
| Type of pocket | Front |
| Carry comfort | Padded shoulder straps , Adjustable shoulder straps |
| Number of sheets | 10 |
| Main label type | Woven main label |
| RFID blocker | No |
| Laptop compartment | No |
| With zipper | No |
| Bag capacity | 22 |








