A discreet and iconic notebook-inspired bag collection with space for everything you need as you navigate the city unfolding before you. The Classic backpack fits devices up to 15″ and features adjustable, padded backpack straps with sliding buckles for a classic fit on the move, handy and secure backpack straps fastener, 2 side pockets to keep essentials within easy reach, zipper pullers with logo, my Moleskine notes pocket to store ideas, 1 secure zip-up pocket, 1 organizer with 2 pen holders and business card holder. Size: 32 x 42 x 11 cm. Volume 13L.
General information
| Brand | Moleskine |
| Material | PU Plastic |
| Length | 33 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 41 cm |
| Weight | 870 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 80 |
| Print height (mm) | 80 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 4 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 41 cm x 79 cm x 52 cm |











