The Varai canvas and jute tote bag with 23 litre capacity is the ideal bag for grocery shopping, weekend outings, or any other daily errands. A combination of 320 g/m² canvas and 330 g/m² jute gives the bag a sturdy feel and a resistance of up to 12 kg weight. Made in India and OEKO-Tex certified.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Canvas, 320 g/m2, Jute, 330 g/m2 |
| Length | 42,5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 32 cm |
| Weight | 228 grams |
| Country of origin | INDIA |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 300 |
| Print height (mm) | 230 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm x 51 cm x 25 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Dropdown length | 28 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| Bag capacity | 29 |
| Affordable price | Yes |








