The Evergreen drawstring bag is a great option when looking for a bag that works well as an easy-to-handle gift to promote any brand or marketing campaign. The lightweight bag is budget-friendly and has a drawstring design suitable for easy carrying over the shoulder or as a backpack. The bag is made from 80 g/m² PP plastic, has a large main compartment and leaves enough space on the exterior to display any logo or other messages.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Length | 34 cm |
| Height | 42 cm |
| Weight | 35 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 230 |
| Print height (mm) | 250 |
| Print maximum colours | 3 |
Transport packing
| Export carton | 150 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 37 cm x 44 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Resistance up to | 5 Kg |
| Laptop compartment | No |
| Bag capacity | 10 |
| Affordable price | Yes |











































