Large travel bag with zipper large main compartment, front zipper pocket and adjustable shoulder strap.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 600D of Polyester |
| Length | 53 cm |
| Width | 27 cm |
| Height | 30 cm |
| Weight | 518 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 170 |
| Print height (mm) | 200 |
| Print maximum colours | 2 |
Transport packing
| Export carton | 20 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 31 cm x 58 cm x 38 cm |
Product specific attributes
| Type of pocket | Front |
| Carry comfort | Padded shoulder straps , Adjustable shoulder straps |
| Main label type | Woven main label |
| Laptop compartment | No |
| With zipper | No |
| Bag capacity | 40 |








