The Ross toiletry bag is the perfect travel companion for cosmetics and hygiene articles. It is manufactured with GRS certified recycled polyester, making it a more sustainable choice. Featuring a zipped main compartment, a front pocket, and a webbing loop. Capacity: 1.5 litres.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 300D of GRS certified recycled polyester |
| Length | 20,5 cm |
| Width | 7,5 cm |
| Height | 13 cm |
| Weight | 70 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 100 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 32 cm x 43 cm x 35 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| With zipper | No |

















