This stylish and practical Ellipse cutlery set includes a knife, fork, and spoon, all made of stainless steel. The cutlery is stored in a compact plastic holder. Dishwasher safe.
General information
| Brand | Mepal |
| Material | PP Plastic |
| Length | 19,5 cm |
| Width | 5,1 cm |
| Height | 2,3 cm |
| Weight | 220 grams |
| Country of origin | NETHERLANDS |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | box |
| Print width (mm) | 55 |
| Print height (mm) | 7 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 28 PC |
| Export carton weight | 4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 21 cm x 30 cm x 8 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | No |






