Double-wall insulated tumbler with a twist-on spill-proof lid and full colour wraparound design moulded to the product. The tumbler is made from a total of 65% recycled materials (recycled mug and black inner), and has a standard plastic lid. The mug is fully recyclable, and dishwasher and microwave safe. Volume capacity: 250 ml. BPA free. Packed in a home compostable bag. Made in the UK.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 35% PP Plastic and 65% Recycled PP Plastic |
| Height | 11,8 cm |
| Weight | 100 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | In mould drinkware |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 248 |
| Print height (mm) | 96 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 90 PC |
| Export carton weight | 9,4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 250 |
| Microwave safe | Yes |
| Insulation type | Air insulation |






































