The Mojave 250 ml insulated tumbler keeps hot drinks warm for a longer period. Thanks to its solid but sleek design, any logo placed on this tumbler catches the eye. The combination of PP plastic and stainless steel makes the Mojave a strong tumbler that resists corrosion and is easy to clean. The twist-on lid ensures smooth opening and closing of the tumbler, and makes the beverage easy to drink.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Stainless Steel, PP Plastic |
| Height | 14 cm |
| Weight | 150 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap (1 color) |
| Print width (mm) | 170 |
| Print height (mm) | 80 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 42 PC |
| Export carton weight | 7 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 24 cm x 54 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | No condensation, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot and cold drinks |
| Capacity in milliliters | 250 |
| Insulation type | Air insulation |
| Hot/cold times | 2h-4h |
| Affordable price | Yes |

























