Drinking coffee from a beautifully designed mug always tastes better. So why not choose the Aztec ceramic mug? The glossy exterior provides enough space for adding a logo or message, and the colour accent on the interior makes the 340 ml mug stand out even more. The Aztec mug (including print) is dishwasher safe according to EN12875-1 for at least 125 washes.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Ceramic |
| Height | 8,4 cm |
| Weight | 310 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 25 cm x 40 cm x 31 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Carry handle |
| Drinkware extra features | No condensation |
| Drinkware intended use | Hot and cold drinks, Carbonated drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Dishwasher safe | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Affordable price | Yes |
























