Keep your drinks hot for 12 hours or cold for 48 hours with the Vasa copper vacuum insulated bottle. Double walled and made from stainless steel with vacuum insulation and a copper plated inner wall, which means that your beverage is kept piping hot or ice cold depending on your requirements. The bottle has a natural wood look. BPA Free and tested and approved under German Food Safe Legislation (LFGB), and for Phthalates Content under REACH. Volume capacity: 500 ml. Delivered in a gift box.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 26,5 cm |
| Weight | 296 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | 360 Digital print |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 220 |
| Print height (mm) | 110 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 33 cm x 48 cm x 30 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Leakproof, No condensation |
| Drinkware intended use | Hot and cold drinks |
| Capacity in milliliters | 500 |
| Insulation type | Copper vacuum insulation |
| Hot/cold times | 12h-48h |









