The cosy Heart 400 ml ceramic mug with a matt finish and wooden coaster is a trendy companion for a hot drink on cold winter days. The round design stands out everywhere, just like the colour accent on the inside. The ceramic material is heat-resistant and the coaster can also be used as a lid. The Hearth mug (including print) is dishwasher safe according to EN12875-1 for at least 125 washes.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Ceramic |
| Height | 10,4 cm |
| Weight | 480 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 40 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 40 cm x 44 cm x 28 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Carry handle |
| Drinkware extra features | No condensation |
| Drinkware intended use | Hot and cold drinks, Carbonated drinks |
| Capacity in milliliters | 400 |
| Dishwasher safe | Yes |
| Microwave safe | Yes |




























