Make your message really stand out with the Baseline Rise sport bottle. Your design is moulded into the bottle, creating a tactile embossed effect. The single-wall sport bottle has a 500 ml capacity and a spill-proof lid with a push-pull spout. You can mix and match colours to create your perfect bottle, just contact us to find out more. Made in the UK. BPA free. EN12875-1 compliant and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | HDPE Plastic, PP Plastic |
| Height | 18,5 cm |
| Weight | 61 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Relief moulding |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 50 |
| Print height (mm) | 110 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 75 PC |
| Export carton weight | 5 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 58 cm x 31 cm x 38 cm |
































