Single-wall sport bottle. Features a spill-proof lid with flip top. Volume capacity is 500 ml. Mix and match colours to create your perfect bottle. Contact customer service for additional colour options. Made in the UK. BPA-free. EN12875-1 compliant and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | HDPE Plastic, PP Plastic |
| Height | 18,5 cm |
| Weight | 73 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 220 |
| Print height (mm) | 90 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 75 PC |
| Export carton weight | 5,4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 58 cm x 41 cm x 61 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Leakproof, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 500 |








