The Geo tumbler has a double-wall vacuum construction with copper insulation which means it keeps drinks hot for 8 hours and cold for 24 hours. The construction prevents condensation on the outside of the tumbler. Easy sipping, push-on lid with slide closure. Wide opening for comfortable filling and pouring. Volume capacity is 350 ml. Presented in an Avenue gift box.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 12 cm |
| Weight | 193 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 170 |
| Print height (mm) | 20 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 36 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 55 cm x 55 cm x 16 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | No condensation |
| Drinkware intended use | Hot and cold drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Insulation type | Copper vacuum insulation |
| Hot/cold times | 8h-24h |








































