The Americano® Switch Renew single-walled tumbler has a 200 ml capacity, and is ideal for cold drinks, but also for ice cream or even fries! The tumbler contains 25% plastic derived from sugar cane, reducing the need for virgin plastic. The tumbler is dishwasher safe, microwave safe and BPA-free. As part of the Americano® Switch family, you can customise your tumbler by adding a lid and grip as required. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic Sugarcane bioplastic |
| Height | 10 cm |
| Weight | 68 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 212 |
| Print height (mm) | 40 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 340 PC |
| Export carton weight | 16,2 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 37 cm x 53 cm x 41 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 200 |
































