Double-wall insulated tumbler with a secure twist-on spill-proof lid and 350 ml capacity. Contains 25% plastic derived from sugar cane. This renewable source absorbs carbon dioxide whilst growing and is a by-product of the sugar industry. The use of sugar cane means less oil is used in the manufacture of each tumbler. The tumbler is 100% recyclable and packed in a recycled PE plastic bag. Made in the UK. BPA-free. EN12875-1 compliant, dishwasher safe, and microwave safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | 75% PP Plastic and 25% Sugarcane bioplastic |
| Height | 15,4 cm |
| Weight | 117 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 228 |
| Print height (mm) | 73 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |
| Microwave safe | Yes |
| Insulation type | Air insulation |












































