Double-wall insulated tumbler with a secure twist-on spill-proof lid. The lid clips closed to better prevent spillages, and is manufactured without silicone for a full recyclable mug. Volume capacity is 250 ml. You can mix and match colours to create your perfect mug. Made in the UK. EN12875-1 compliant, dishwasher safe, and microwave safe. Packed in a recycled PE plastic bag.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PP Plastic |
| Height | 11,8 cm |
| Weight | 102 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 228 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 90 PC |
| Export carton weight | 9,4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap, Single hand open/close |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Capacity in milliliters | 250 |
| Microwave safe | Yes |
| Insulation type | Air insulation |







