Compact, double-wall insulated tumbler with twist-on lid. Fits under most coffee makers. Volume capacity is 250 ml. Made from 100% recycled material. The shades of black may vary due to the nature of the recycled material. Made in the UK. Packed in a home-compostable bag. BPA-free and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Recycled PP Plastic |
| Height | 11,8 cm |
| Weight | 103 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 228 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 90 PC |
| Export carton weight | 9,4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 40 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks |
| Capacity in milliliters | 250 |
| Microwave safe | No |
| Insulation type | Air insulation |






