The Expert collection is the perfect bold accomplice for the spirit of self-expression. In this collection both classic and daring new colours meet iconic design to create the ultimate sophisticated business style with a highly personalized twist. Incl. Waterman gift box. Delivered with one rollerball refill. Exclusive design.
General information
| Brand | Waterman |
| Material | Brass |
| Length | 17,6 cm |
| Weight | 30 grams |
| Country of origin | FRANCE |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | cap |
| Print width (mm) | 35 |
| Print height (mm) | 6 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 25 PC |
| Export carton weight | 5 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 23 cm x 20 cm |
Product specific attributes
| Nib size | 0.7 mm |
| ISO 12757-2 | No |
| Refill article code | 18969273 (blue) 18970004 (black) |










