Writing is something people do almost every day. That’s why it is essential to have a reliable pen for it. The Nash ballpoint with a stylish curvy design is such a pen. The pen is made of ABS plastic material that is hard and solid and thus offers a long life span. Thanks to the fast click action mechanism, the ballpoint pen is quick to use and has a soft grip, which reduces any tension on the writing surface. The Nash ballpoint pen is available in different colours and offers multiple possibilities for logo application.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 14 cm |
| Weight | 11 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital print |
| Default print location | barrel entire length |
| Print width (mm) | 60 |
| Print height (mm) | 8 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 500 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 16 cm x 20 cm x 53 cm |
Product specific attributes
| Writing length | 1000 meter |
| Nib size | 1.0 mm |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Affordable price | Yes |














































