The Turner waist bag is designed with highly durable and sustainable materials. The outside is made with 51% GRS recycled PU plastic and the lining is made of 100% GRS recycled RPET. The waist bag features a large zipped compartment, and inside is a small zipped pocket to keep items organised. The strap is adjustable and can be released quickly with the clasp. This waist bag is made to last, and with its classic design and sturdy materials, it will become a favourite.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PU GRS recycled PU |
| Length | 28 cm |
| Width | 5,5 cm |
| Height | 15 cm |
| Weight | 170 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery fixed |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 57 |
| Print height (mm) | 57 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 60 cm x 32 cm |
Product specific attributes
| RFID blocker | No |








