Made with GRS recycled and water repellent fabric and also GRS recycled lining, the Trailhead waist bag features a zippered main compartment, an adjustable waist belt, and a zippered pocket inside the main compartment for extra storage. It also has an on-trend grid pattern, adding a touch of style.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Ripstop of GRS certified recycled polyester, 600D of GRS certified recycled polyester |
| Length | 24 cm |
| Width | 8,5 cm |
| Height | 14 cm |
| Weight | 75 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 160 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 120 PC |
| Export carton weight | 10 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 31 cm x 49 cm x 33 cm |
Product specific attributes
| Carry comfort | Waist/hip strap, Padded hip belt/waist strap |
| Main label type | Woven main label |
| RFID blocker | No |









