Durable, single-wall plastic mug. Volume capacity is 350 ml. Made in the UK.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | SAN Plastic |
| Height | 10 cm |
| Weight | 165 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 175 |
| Print height (mm) | 80 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 13,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 42 cm x 54 cm |
Product specific attributes
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Hot drinks, Carbonated drinks |
| Capacity in milliliters | 350 |








