Smartwatch with body temperature thermometer and 1.3 inch touch screen and integrated camera. Tracks daily physical activity and has a multisport mode. Battery 3.7V / 240 mAh. RAM 128 kB / ROM 64 Mb.
General information
| Brand | Prixton |
| Material | Plastic, PU Plastic, Metal |
| Length | 25,5 cm |
| Width | 4,55 cm |
| Height | 1,2 cm |
| Weight | 37 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 30 |
| Print height (mm) | 5 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 39 cm x 17 cm x 39 cm |
Product specific attributes
| Waterproof IPX | IPX8 |
| Bluetooth | Yes |
| Number of batteries | 1 |
| Qi wireless | No |
| Wireless | Yes |
| Battery operated | Yes |








