The AT410 smartband integrates different functions to control daily physical activity: steps, calories burned and distance traveled. It also measures sleep quality and features a heart rate monitor and blood pressure measurement. Compatible with iOS and Android, and it receives and displays notifications from the connected smartphone. Comes with a large battery that can provide up to 7 days of autonomy. 0.96” touch screen with 160×80 resolution. Waterproof level IPX7.
General information
| Brand | Prixton |
| Material | ABS Plastic |
| Length | 47,6 cm |
| Width | 18,7 cm |
| Height | 12,4 cm |
| Weight | 194 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 40 |
| Print height (mm) | 6 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 29 cm x 33 cm x 27 cm |
Product specific attributes
| Waterproof IPX | IPX7 |
| Bluetooth | Yes |
| Number of batteries | 1 |
| Qi wireless | No |
| Wireless | Yes |
| Battery operated | Yes |









