Projector with 800×480 resolution and a projection distance of up to 5 meters. Lamp with an output of up to 2.800 lumens. White LED light 40 ANSI lumens. Contrast 500:1. LED bulb with more than 50.000 hours of reproduction. Projection from 30 to 150 inches. Can be connected to all types of devices with HDMI connection. Playback of video, audio, photo and text. Inputs: VGA, 2xHDMI, USB2.0, Micro-SD card and AV IN. Includes 2 stereo speakers and a remote control. Delivered with a luxury gift box.
General information
| Brand | Prixton |
| Material | Plastic |
| Length | 20 cm |
| Width | 15 cm |
| Height | 8,3 cm |
| Weight | 850 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | front |
| Print diameter (mm) | 40 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 10 PC |
| Export carton weight | 19 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 33 cm x 60 cm x 45 cm |
Product specific attributes
| Bluetooth | No |
| Qi wireless | No |
| Wireless | No |
| Battery operated | No |

















