Easy to use and robust padlock with fingerprint sensor that can store up to 10 fingerprints. The battery last approximately 6 months before it needs to be recharged. Delivered in a recycled cardboard gift box (10.8 x 6.9 x 2.9 cm).
General information
| Brand | SCX.design |
| Material | Zinc alloy, Recycled PET Plastic |
| Length | 10,8 cm |
| Width | 6,9 cm |
| Height | 2,9 cm |
| Weight | 106 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 10 |
| Print height (mm) | 36 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 100 PC |
| Export carton weight | 16 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 28 cm x 41 cm x 25 cm |








