The Ponoka long sleeve men’s organic t-shirt is a modern and sustainable choice. Made from 95% organic cotton, this t-shirt is not only good for the environment but also soft and comfortable to wear. The 5% elastane ensures a soft and stretchy fit, and the long sleeves provide added coverage for cooler weather, making it suitable for year-round wear. With a fabric weight of 200 g/m² this t-shirt has a sturdy and substantial feel, while remaining breathable and comfortable.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Single Jersey knit of Elastane Organic cotton, 200 g/m2 |
| Weight | 270 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery fixed |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 99 |
| Print height (mm) | 99 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 40 cm x 60 cm x 30 cm |
Product specific attributes
| Clothing features | Should to shoulder tape, Stretch |
| Neckline | Crew neck |
| Collar type | Self-fabric collar |
| Main label type | Heat transfer main label |
| Easy care | No |
| Fit | Regular |
| Gender | Male |












