The Beryl short sleeve men’s polo is made of 220 g/m² 70% cotton blended with 30% recycled polyester, making it a more sustainable option suitable for a variety of occasions and activities. The flat knit rib cuffs add sophistication and maintain the polo’s shape.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Piqué knit of Organic cotton Recycled Polyester, 220 g/m2 |
| Weight | 300 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery fixed |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 78 |
| Print height (mm) | 78 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 30 PC |
| Export carton weight | 8 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 35 cm x 53 cm x 16 cm |
Product specific attributes
| Clothing features | Neck tape |
| Placket type | Two-button placket |
| Collar type | Flat knit rib collar |
| Easy care | No |
| Fit | Regular |
| Gender | Male |













































