Parker Jotter SE Global Icons ballpoint pen with blue ink, delivered in a gift box. The Parker Jotter SE Global Icons is a series of pens from Parker, a well-known brand with a long history of producing high-quality writing instruments. The “SE” stands for “Special Edition”, and the “Global Icons” theme suggests a design that celebrates iconic elements from around the world. Writing length: 2000 metres.
General information
| Brand | Parker |
| Material | Metal |
| Length | 12,8 cm |
| Weight | 18 grams |
| Country of origin | FRANCE |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | cap |
| Print width (mm) | 30 |
| Print height (mm) | 5 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 4 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 20 cm x 28 cm x 33 cm |
Product specific attributes
| Writing length | 2000 meter |







































