The Eden dinner candles feature a vibrant diagonal colour palette and are handmade from plant-based, paraffin-free wax. They are unscented, have a 100% cotton wick, and burn cleanly. Each purchase plants a tree for farmers in Africa and supports a special fair trade project in Java, Indonesia. Available in a variety of stunning colours. Set of three. Candle burn time: 18–20 hours.
General information
| Brand | Originalhome |
| Material | Palm kernel wax |
| Width | 2,5 cm |
| Height | 30 cm |
| Weight | 500 grams |
| Country of origin | NETHERLANDS |
Default print option
| Recommended decoration option | Digital paper sleeve |
| Default print location | Own design sleeve |
| Print width (mm) | 234 |
| Print height (mm) | 315 |
| Print maximum colours | full colour |
Transport packing
| Export carton | 6 PC |
| Export carton weight | 3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 20 cm x 12 cm x 34 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | No |








