The Calgary long sleeve men’s polo offers a classic and sophisticated look, and is made of 180 g/m² piqué knit of 100% cotton, making it perfect for year-round wear. This polo is designed with a pick-stitch details for a refined touch. The satin neck tape makes the polo durable, the side slits with satin adds to the mobility, and the heat transfer main label ensures tagless comfort.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Double piqué knit of Cotton, 180 g/m2 |
| Weight | 330 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery fixed |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 78 |
| Print height (mm) | 78 |
| Print diameter (mm) | 110 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 14 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 38 cm x 58 cm x 33 cm |
Product specific attributes
| Clothing features | Neck tape, Side slits |
| Placket type | Two-button placket |
| Collar type | Flat knit rib collar |
| Main label type | Heat transfer main label |
| Easy care | No |
| Fit | Regular |
| Gender | Male |




































