The Nanaimo short sleeve women’s t-shirt made of 160 g/m² cotton is perfect for any occasion and a comfortable addition to any wardrobe. The ringspun cotton provides a stronger and smoother yarn, resulting in a more durable fabric that guarantees high quality branding. It is shaped for a feminine look and has side seams to ensure a great fit, while the printed in-neck Elevate branding adds to its overall comfort. The re-enforced shoulders also ensure a continuous fit even after long-term use.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Single Jersey knit of 100% BCI cotton, 160 g/m2 |
| Weight | 130 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 100 |
| Print height (mm) | 100 |
| Print maximum colours | 5 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 6 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 20 cm x 48 cm |
Product specific attributes
| Clothing features | Should to shoulder tape |
| Neckline | Crew neck |
| Collar type | Flat knit rib collar |
| Main label type | Heat transfer main label |
| Easy care | No |
| Fit | Regular |
| Gender | Female |













