The Trucker 5 panel cap is a classic trucker cap with 100 g/m² polyester jersey foam at the front, and breathable polyester mesh at the back. This cap features a convenient plastic closure for a secure fit for a head circumference of 58 cm, ensuring a comfortable and customised feel.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Jersey foam of 100% Polyester, 100 g/m2, Contrast fabric, Mesh of 100% Polyester |
| Weight | 50 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | DTF Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 110 |
| Print height (mm) | 50 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 160 PC |
| Export carton weight | 11 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 45 cm x 80 cm x 38 cm |
Product specific attributes
| Headwear closure type | Metal buckle closure |
| Visor type | Curved |
| Headwear type | Cap |
| Quantity of panels | Five |
| Main label type | Woven main label |
| Circumference | 58 |
| Gender | Unisex |
| Affordable price | Yes |









































