Short-sleeve technical polo-shirt. Knitted collar with 3-button placket. Breathable, easy to wash and dry fabric. Removable label. Technical fabric. Breathable fabric.
General information
| Brand | Roly |
| Material | Piqué knit of 100% Polyester, 150 g/m2 |
| Weight | 820 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 60 |
| Print height (mm) | 60 |
| Print maximum colours | 5 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 5 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 48 cm x 30 cm x 18 cm |
Product specific attributes
| Gender | Kids |















































