Ballpoint pen made of recycled plastic. Ink colour: Blue. Writing length: 3000 metres. Nib size: 1.00 mm. Made in Germany.
General information
| Brand | Marksman |
| Material | Recycled Plastic |
| Length | 14,8 cm |
| Weight | 11 grams |
| Country of origin | GERMANY |
Default print option
| Recommended decoration option | Padprint |
| Default print location | barrel |
| Print width (mm) | 50 |
| Print height (mm) | 6 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 1000 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 36 cm x 36 cm x 27 cm |
Product specific attributes
| Writing length | 3000 meter |
| ISO 12757-2 | Yes |
| Mechanism | Click |






































