Ultra-soft GRS certified RPET coral fleece blanket. Comes with a 190T RPET carry pouch with drawstring closure. Packed in a recycled polybag. Pouch size: length 37 cm, diameter 16 cm.
General information
| Brand | Seasons |
| Material | Recycled Polyester, 240 g/m2, 190T of Recycled Polyester |
| Length | 152 cm |
| Width | 127 cm |
| Weight | 460 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Embroidery |
| Default print location | blanket |
| Print width (mm) | 134 |
| Print height (mm) | 134 |
| Print maximum colours | 12 |
Transport packing
| Export carton | 24 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 38 cm x 62 cm x 48 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Microwave safe | No |























