The Krajono bamboo inkless pen does not require ink cartridges or refill. The pen’s black graphite tip is designed to leave visible traces as it makes contact with the writing surface. Choosing a pen made of bamboo promotes making more sustainable choices, and encourages the use of renewable materials. The pen includes an eraser at the top. Writing length: 1500 metres. Nib size: 0.5 mm.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | FSC certified bamboo |
| Length | 15,7 cm |
| Weight | 8 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Laser engraving |
| Default print location | body |
| Print width (mm) | 105 |
| Print height (mm) | 3 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 1000 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm x 33 cm x 19 cm |
Product specific attributes
| Affordable price | Yes |


