Single-wall water bottle with sleek design, made from fully recyclable material. Features a secure screw cap. Volume capacity is 850 ml. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. Mix and match colours to create your perfect colour bottle. BPA-free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PET Plastic, PP Plastic |
| Height | 22,9 cm |
| Weight | 84 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 210 |
| Print height (mm) | 165 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 6,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Leakproof, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks, Carbonated drinks |
| Capacity in milliliters | 850 |

































































































