Single-wall sport bottle with a stylish, slimline design. Bottle is made from recyclable PET material. Features a spill-proof lid with push-pull spout. Volume capacity is 700 ml. Mix and match colours to create your perfect bottle. Contact customer service for additional colour options. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PET Plastic, PP Plastic TPE Plastic |
| Height | 23,9 cm |
| Weight | 78 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 210 |
| Print height (mm) | 80 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 6,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 700 |
























































