Single-wall sport bottle with ribbed design made from Prevented Ocean Plastic. Plastic is collected within 50 km of an ocean coastline or major waterway that feeds into the ocean. This is then sorted and transformed into high quality, food-safe recycled plastic. Features a spill-proof lid with a push-pull spout. Volume capacity is 750 ml. Mix and match colours to create your perfect bottle. Contact us for additional colour options. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. Due to the nature of the recycled material, there may be some small marks on the body of the bottle.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PCR Plastic, PP Plastic TPE Plastic |
| Height | 23,3 cm |
| Weight | 78 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 210 |
| Print height (mm) | 75 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 6,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Leakproof, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 750 |






