Single-wall sport bottle made from Prevented Ocean Plastic. Plastic is collected within 50 km of an ocean coastline or major waterway that feeds into the ocean. This is then sorted and transformed into high quality, food-safe recycled plastic. Features a spill-proof lid with flip-top drinking spout. Volume capacity is 1 litre. You can mix and match colours to create your perfect bottle. Due to the nature of the recycled material, there may be some small marks on the body of the bottle. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PCR Plastic, PP Plastic SAN Plastic PE Plastic |
| Height | 21,8 cm |
| Weight | 89 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 255 |
| Print height (mm) | 75 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 5,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 1000 |
| Microwave safe | No |






