Single-wall sport bottle with ergonomic design made from recyclable PET material. Features a spill-proof lid with flip-top drinking spout. Volume capacity is 1 litre. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | PET Plastic, PP Plastic SAN Plastic PE Plastic |
| Height | 21,8 cm |
| Weight | 89 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 255 |
| Print height (mm) | 75 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 5,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Capacity in milliliters | 1000 |
| Microwave safe | No |





