Single-wall water bottle with ergonomic design. Bottle is made from durable, BPA-free Tritan™ material. Features a secure screw-cap lid. Volume capacity is 650 ml. Mix and match colours to create your perfect bottle. Made in Europe. Packed in a recycled PE plastic bag. EN12875-1 compliant and dishwasher safe.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | Eastman Tritan™ |
| Height | 20,6 cm |
| Weight | 105 grams |
| Country of origin | UNITED KINGDOM |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenround |
| Default print location | wrap |
| Print width (mm) | 210 |
| Print height (mm) | 75 |
| Print maximum colours | 4 |
Transport packing
| Export carton | 60 PC |
| Export carton weight | 6,3 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 49 cm x 50 cm x 40 cm |
Product specific attributes
| Lid features | Screw cap |
| Drinkware extra features | Leakproof, Easy to clean |
| Drinkware intended use | Cold drinks |
| Capacity in milliliters | 650 |
| Microwave safe | No |







