Practical cooler backpack made of high quality soft and durable GRS certified recycled felt. Features a main zippered compartment lined with food safe, high density thermal PEVA insulation keeping beverages and refreshments cold for hours. Front zippered pocket. Adjustable shoulder straps and a cotton, woven carry handle. Easy to clean. Capacity: 7 litres.
General information
| Brand | Unbranded |
| Material | GRS certified recycled polyester |
| Length | 24,5 cm |
| Width | 12,5 cm |
| Height | 40 cm |
| Weight | 200 grams |
| Country of origin | PRC |
Default print option
| Recommended decoration option | Transfer |
| Default print location | front |
| Print width (mm) | 120 |
| Print height (mm) | 140 |
| Print maximum colours | 1 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 13 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 58 cm x 65 cm x 42 cm |
Product specific attributes
| Type of pocket | Front |
| Main label type | Woven main label |
| With zipper | No |
| Bag capacity | 7 |








