Technical fabric. Raglan sleeves. Inner fleece. Collar with half zipper and matching reinforced covered seams. 1×1 rib in back collar, cuffs and hem. Removable label. Sweatshirt to match with Neapolis trousers.
General information
| Brand | Roly |
| Material | Mesh with cool fit finish of 100% Polyester, 200 g/m2 |
| Weight | 296 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 70 |
| Print height (mm) | 90 |
| Print maximum colours | 5 |
Transport packing
| Export carton | 25 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 34 cm x 56 cm x 29 cm |
Product specific attributes
| With zipper | Yes |
| Sleeve length | Long sleeves |
| Gender | Unisex |










