The Cuprite long sleeve men’s organic shirt – a sustainable and stylish choice. Made from organic cotton poplin, this shirt combines ethical manufacturing with exceptional comfort. It features a semi-spread collar that offers a more relaxed and versatile look. The contrast-coloured stitching on the sleeve placket and bottom buttonhole placket adds a subtle pop of style.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Poplin of 100% Organic cotton, 121 g/m2 |
| Weight | 275 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 100 |
| Print height (mm) | 100 |
| Print maximum colours | 5 |
Transport packing
| Export carton | 40 PC |
| Export carton weight | 12 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 56 cm x 36 cm x 30 cm |
Product specific attributes
| Main label type | Woven main label |
| Microwave safe | No |
| Easy care | Yes |
| Fit | Slim |
| Gender | Male |



















