The Calgary short sleeve women’s polo is a classic essential that combines style and comfort effortlessly. Made from a 200 g/m² pique knit fabric with a pre-shrunk finish, it ensures a perfect fit that lasts and therefore is suitable for different actitvities and events. The flat knit rib cuffs add sophistication and the polo is designed with a fitted shape for a feminine look. Side slits with satin tape finishing and forward shoulder seam with chain stitching added for flexibility and comfort. Available in a range of vibrant colours.
General information
| Brand | Elevate |
| Material | Piqué knit of 100% Cotton, 200 g/m2 |
| Weight | 210 grams |
| Country of origin | BANGLADESH |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | left chest |
| Print width (mm) | 100 |
| Print height (mm) | 100 |
| Print maximum colours | 5 |
Transport packing
| Export carton | 50 PC |
| Export carton weight | 9 kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 37 cm x 49 cm x 25 cm |
Product specific attributes
| Clothing features | Neck tape, Side slits |
| Placket type | Three-button placket |
| Collar type | Flat knit rib collar |
| Main label type | Heat transfer main label |
| Easy care | No |
| Fit | Regular |
| Gender | Female |












